72 rocznica tragicznych wydarzeń w Górach Morzewskich


Z okazji 72 rocznicy tragicznych wydarzeń w Górach Morzewskich jak i 26 rocznicy nadania Szkole Podstawowej w Morzewie imienia Ofiar Gór Morzewskich odbył się apel okolicznościowy przy mogile poległych. Z tej okazji co roku odbywa się tu uroczystość, oddająca hołd pomordowanym i wszystkim ofiarom hitlerowskiego terroru. To już 72 lata jak zamordowano tutaj 41 mieszkańców byłego powiatu chodzieskiego (w tym mieszkańców gminy Kaczory).

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych gminy Kaczory – wójt gminy Brunon Wolski, sekretarz gminy – Gizela Durecka oraz dyrektor GZEASZiP – Zdzisława Kępczyńska, powiatu chodzieskiego i pilskiego, organizacji społecznych, kombatanckich, młodzież szkolna. Pomnik otoczyło wiele pocztów sztandarowych.

Apel rozpoczął się poświęceniem nowego krzyża przez ks. Franciszka Śliwińskiego proboszcza Parafii w Morzewie, który stanął przy mogile – ofiarodawcą był wójt gminy Kaczory. Następnie uczniowie Szkoły Podstawowej w Morzewie przypomnieli krótka historię tej zbrodni oraz wymienili nazwiska wszystkich zamordowanych. Po krótkiej modlitwie poszczególne delegacje złożyły wiązanki kwiatów na płycie mogiły, zapłonęły również znicze, będące symbolem pamięci okrutnej zbrodni.

Opr. Fot. (m.b.)

Szanowni Państwo!

W związku z rosnącą liczbą zachorowań na COVID-19 - chorobę wywołaną przez koronawirusa SARS-CoV-2 apeluję do mieszkańców gminy Kaczory, aby ograniczyć bezpośrednie załatwianie spraw w urzędzie.

Prosimy o kierowanie spraw drogą elektroniczną bądź poprzez kontakt telefoniczny z pracownikami urzędu od poniedziałku do piątku w godzinach 7:15 - 15:15.

W razie konieczności dokonywania wpłat w kasie proszę o skorzystanie z możliwości dokonania płatności drogą elektroniczną. Dane do przelewu: BS Chodzież 40 8945 0002 0010 0120 2000 0030

Telefon: 67 2842371 FAX: 67 2841233 WWW: kaczory.pl EPUAP: /y4w75r6ayf/SkrytkaESP