W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Dziembówko

Historia miejscowości Dziembówko

Dziembówko odróżnia się od innych miejscowości gminy Kaczory tym, że jako wieś powstało i rozwinęło się dzięki przemysłowi, a nie rolnictwu. Historia dzisiejszego Dziembówka sięga początków kolonizacji doliny Noteci w XVII wieku. W owym czasie właściciele wielkiego majątku w Rzadkowie, do którego należały tutejsze grunty, sprowadzili Holendrów, aby osuszali bagna. Misja chyba niezbyt się powiodła, gdyż Dziembówko w przeciwieństwie do innych wsi, nie zaistniało w żadnych historycznych źródłach z późniejszych czasów. Nazwa Dziembówko pojawia się dopiero w okresie międzywojennym. Wcześniej miejscowość ta nazywana była Gertraudenhütte – od huty szkła, którą założył tu w 1871 r. właściciel majątku w Dziembowie, Lebrecht Klitzing, nazywając zakład imieniem żony.

Wieś Dziembówko

Do wytopu używano w niej drewna i torfu, obficie występującego w okolicy. Od tego czasu mała osada położona blisko Dziembowa zaczęła przemieniać się w wieś. Dzięki usilnym staraniom hrabiego Klitzinga (ponoć dużo za to zapłacił) poprowadzono tędy w 1879 r. linię kolejową Piła – Poznań i wybudowano stację o nazwie Gertraudenhütte. Odtąd huta, mając zapewniony transport, mogła w pełni wykorzystywać swoje możliwości produkcyjne. Zakład szybko się rozwijał. W pobliżu zaczęły powstawać budynki mieszkalne dla pracowników. Jednym z nich jest ładny dom szachulcowy z 1880 r., w którym do 1928 r. mieściła się szkoła, a obecnie jest przedszkole.

W późniejszym okresie Klizing sprzedał hutę, niemieckiej spółce, do której należała huta szkła w Ujściu. Odtąd obie huty miały wspólnego właściciela, także po 1920 roku, kiedy Ujście i Dziembówko znalazły się w granicach Polski. Huta zaprzestała produkcji w 1927 r., co odbiło się mocno na poziomie życia wielu mieszkańców Dziembowa i Dziembówka, którzy swe losy wiązali z tym zakładem.

Miejscowość Dziembówko

Dzisiejsze Dziembówko ma ok. 620 mieszkańców składa się z dwóch części – starszej, powstałej w końcu XIX w. i nowej, która rozbudowuje się od 1960 r. W ostatnim czasie gmina wykonała tu wiele prac. Przez całą wieś poprowadzono chodniki z kostki polbrukowej, wyłożono nią także uliczki na osiedlu domków jednorodzinnych. Ozdobą wsi jest przedszkole i stojąca obok kapliczka z figurą Matki Bożej. Na stacji kolejowej nadal zatrzymują się pociągi. Ostatnio pojawiły się plany zagospodarowania terenu po hucie. Mają tam powstać działki budowlane.

Zdjęcia (9)

{"register":{"columns":[]}}