Dziembowo najlepsze w turniejowych zmaganiach

W niedzielę, 28 lipca na stadionie w Kaczorach odbył się XXIV Gminny Turniej Wsi. Wydarzenie to jak co roku zgromadziło przedstawicieli  12 sołectw gminy, spośród których najlepsze w tym roku było Dziembowo.

Organizatorzy turnieju przygotowali w tym roku sześć zadań dla startujących drużyn. W pierwszej konkurencji – „sztafecie dziecięcej” zawodnicy w wieku od 8 do 15 lat rywalizowali na trzydziestometrowym odcinku skacząc w worku i na  gumowej piłce. W tej konkurencji mocnych nie było na zawodników z Kaczor. Na drugim miejscu uplasowała się ekipa z Równopola, a na trzecim z Jeziorek. Kolejne miejsca zajęły sołectwa: IV-Dziembowo, V-Rzadkowo, VI-Morzewo, VII-Dziembówko, VIII-Prawomyśl, IX-Śmiłowo, X-Zelgniewo, XI-Krzewina, XII-Brodna.

Druga konkurencja polegała na jak najszybszym pokonaniu wyznaczonego dystansu na meganartach i drewnianych płytkach. To zadanie najszybciej wykonała pięcioosobowa ekipa z Równopola. Drugi najlepszy czas w tej konkurencji uzyskała drużyna z Brodnej, trzecia była załoga z Prawomyśla. Na dalszych miejscach kolejno  uplasowali się reprezentanci: Dziembówka (IV), Rzadkowa (V), Krzewiny (VI), Morzewa (VII), Dziembowa (VIII), Jeziorek (IX), Kaczor(X), Śmiłowa (XI), Zelgniewa (XII).

Zabawę kontynuowała „wielka skakanka” – niezwykle widowiskowa konkurencja, skupiająca największą liczbę zawodników z danej miejscowości. W konkurencji tej zwyciężyło sołectwo Dziembowo. O krok od zwycięstwa była ekipa z Prawomyśla. Trzecie miejsce zajęło Dziembówko, a następnie: IV-Rzadkowo, V-Brodna, VI-Równopole, VII-Krzewina, VIII-Morzewo, IX- ex aequo Śmiłowo i Jeziorki, XI- Zelgniewo, XII-Kaczory.

Po wielkiej skakance przyszedł czas na rzuty do tarczy Arenberga. Zadaniem dwóch  zawodników każdej drużyny był rzut piłką do tenisa ziemnego w pole o jak największej ilości punktów. Najwięcej punktów za to zadanie zdobyła drużyna z Morzewa (I miejsce), a następnie drużyny z:  Kaczor, Dziembowa (ex aequo II miejsce), Krzewiny, Prawomyśla, Zelgniewa (ex aequo IV miejsce), Równopola, Śmiłowa (ex aequo VII miejsce), Rzadkowa, Jeziorek, Brodnej (ex aequo IX miejsce), Dziembówka (XII miejsce).

W następnej kolejności komisja sędziowska poddała ocenie wysiłek siłaczy. Do przeciągania liny sołectwa zaangażowały najbardziej krzepkich zawodników ze swoich drużyn. Choć każda załoga walczyła zacięcie, mocnych nie było na zawodników z Równopola. Do finału dotarły także drużyny z Kaczor i Rzadkowa, które kolejno zajęły drugie i trzecie miejsce.

W ostatniej konkurencji – w „rzutach do kosza” dwuosobowa reprezentacja każdej drużyny   wykonywała rzuty piłką do kosza z odległości 5 lub 8 m. W tej konkurencji najwięcej punktów zdobyli zawodnicy z Dziembowa. Drugie miejsce na podium zajęła  ekipa z Krzewiny, a trzecie ex aequo drużyny z: Morzewa i Kaczor. V miejsce przypadło drużynom z: Dziembówka i Zelgniewa, VII – drużynom z Brodnej i Rzadkowa, IX – drużynom z Jeziorek, Prawomyśla, Równopola i Śmiłowa.

Po rozegraniu wszystkich konkurencji komisja sędziowska ogłosiła wyniki niedzielnej rywalizacji. Najwięcej turniejowych punktów zebrało sołectwo Dziembowo (58,5 pkt). Na II miejscu triumfowała drużyna z Równopola (52 pkt), na III – reprezentacja z Kaczor (48 pkt). IV miejsce wywalczyło sołectwo Prawomyśl-Byszewice (44,5 pkt), V – sołectwo  Morzewo (44 pkt), VI – sołectwo Rzadkowo (43,5 pkt), VII – sołectwo Krzewina (37,5 pkt), VIII – sołectwo Dziembówko (37 pkt), IX –  sołectwo Brodna (32 pkt), X – sołectwo Jeziorki (26,5 pkt), XI – sołectwo Śmiłowo (25,5 pkt), XII – sołectwo Zelgniewo (25 pkt). Nagrody i dyplomy wręczył zawodnikom wójt gminy Brunon Wolski, wspólnie z przewodniczącym Rady Gminy Kaczory Stefanem Kowalem i wiceprzewodniczącym Rady Gminy Kaczory Ryszardem Grzelakiem.

Między poszczególnymi konkurencjami licznie zgromadzoną publiczność zabawiał zespół „Lena”. Po zakończeniu rywalizacji zmagania zawodników uwieńczyła wspólna dyskoteka pod chmurką.