W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Jeziorki

Historia miejscowości Jeziorki

Miejscowość ta od kilkunastu lat bardzo szybko się rozwija. Jej walory – piękne położenie wśród lasów, nad jeziorem, bliskość Piły – przyciągają nie tylko letników, ale i osoby, które chcą zamieszkać w spokojnym i uroczym zakątku. Jeziorki nadają się do tego idealnie. Ten fakt już dawno uznały władze gminy, realizując tu liczne inwestycje. Minione dwadzieścia lat przekształciły tę wieś z rolniczej w rekreacyjno-mieszkalną. Obecnie jest tu tylko kilka gospodarstw rolnych. W ostatnich pięciu latach stanęło tu wiele nowych domów, kolejne są w trakcie budowy.

Wieś Jeziorki

Jeziorki liczą 219 mieszkańców. Wieś ma bardzo dobrą infrastrukturę energetyczną, wodociągową, kanalizacyjną i gazowniczą. Nową inwestycją wykonaną w Jeziorkach przez gminę jest oddany do użytku we wrześniu 2013 r.  Wiejski Dom Kultury z kompleksem boisk sportowych. Historia Jeziorek sięga początków XVII wieku. Znajdował się tu folwark, będący dzierżawą królewską, przy którym istniała niewielka osada. Tak naprawdę Jeziorki przekształciły się w wieś po 1823 roku, kiedy powstała szosa pilska. Dobra komunikacja z oddaloną o 7 kilometrów Piłą znacznie podniosła rentowność tutejszych gospodarstw, co z kolei zachęciło innych do osiedlania się na tym terenie. Jak dynamiczny był to proces pokazują liczby: w 1773 r. Jeziorki liczyły 69 mieszkańców, w 1843 – 132, 1871 – 306 (w tym 211 ewangelików i 95 katolików), a w 1910 – 336.

Miejscowość Jeziorki

Przez cały XIX wiek wieś (niemiecka nazwa Stüsselsdorf ) była zamieszkiwana przez Niemców, polskie rodziny należały do wyjątków. Proporcje wyrównały się po traktacie wersalskim (28 czerwca 1919 r.), gdy Jeziorki wróciły do Polski. Granica polsko-niemiecka przebiegała kilometr stąd, w kierunku Piły. W domu, który stoi naprzeciwko baru „Flanka” znajdował się polski urząd celny, niedaleko stał niemiecki urząd celny.  W tym miejscu padły pierwsze strzały podczas II wojny światowej. 1 września 1939 r. o godz. 1.20 oddział dywersantów niemieckich zaatakował Jeziorki. O godz. 1.40, podczas samotnej obrony urzędu celnego, zastrzelony został 38-letni kapral rezerwy Piotr Konieczka (gospodarz z Brodnej) – pierwsza ofiara drugiej wojny światowej w Wielkopolsce. Jego grób znajduje się na cmentarzu w Śmiłowie. Ciekawym obiektem w Jeziorkach jest dzwonnica, stojąca przy drodze. Wybudował ją w 1912 r. tutejszy gospodarz, na pamiątkę wyświęcenia na księży swoich dwóch braci. Zawiesił na niej dwa dzwony.  Obok stała kapliczka z figurą Matki Boskiej, wzniesiona w 1899 r. na pamiątkę przełomu wieków. Dzisiaj oglądać można tylko dzwonnicę. Dzwony zaginęły podczas wojny, kapliczkę we wrześniu 1939 roku zniszczyli Niemcy, a figurę Matki Boskiej wrzucili do jeziora.

Zdjęcia (16)

{"register":{"columns":[]}}