W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Ku pamięci tym, którzy zginęli

12.11.2009

7 listopada na Wzgórzach Morzewskich znowu zapłonęły znicze, a pomnik pomordowanych w 1939 r. ozdobiły wiązanki biało-czerwonych kwiatów. Jeszcze o godz. 11 pomnik na wzgórzu otoczony gęstą mgłą, dla obcego przechodnia mógłby się wydawać miejscem zapomnianym. Wystarczyło pojawić się godzinę później, by przekonać się, że tragiczna historia sprzed 70 laty nadal żyje wśród mieszkańców powiatu chodzieskiego i pilskiego. Uczestnictwo wielu delegacji w uroczystym apelu poległych, przygotowanym przez uczniów Szkoły Podstawowej w Morzewie było najlepszym tego dowodem. Rozlegające się echem dźwięki patriotycznej muzyki, jesienna aura i podniosły charakter całej uroczystości sprzyjały tworzeniu w wyobraźni obrazów haniebnej zbrodni, dokonanej przez Gestapo w 1939 r. Oczami wyobraźni można było zobaczyć podjeżdżającą furgonetkę, ofiary ustawione w szeregu przed wykopaną mogiłą, ukrytego w stogu siana Antoniego Zabla, usłyszeć strzały karabinu, i wreszcie zobaczyć upadające w kałużach krwi martwe ciała naszych rodaków. A po chwili poczuć smród ciał poległych palonych w pośpiechu przez gestapowców. Niejeden podczas apelu miał ochotę krzyknąć: „Przestańcie, bezduszni wrogowie! Nie pozwalamy na takie postępowanie! Nie uda wam się ukryć tej haniebnej zbrodni! Nie pozwolimy na to!

Hołd poległym oddało tego dnia wielu mieszkańców gminy Kaczory, wśród nich byli: wójt gminy Kaczory Brunon Wolski, proboszcz parafii Morzewo ks. Franciszek Śliwiński, Zdzisława Kępczyńska dyrektor GZEASZiP, radni: Henryk Kalka, Ryszard Golla, Jan Schur, nadleśniczy Krzysztof Gromaczkiewicz, dyrektorzy szkół podstawowych i gimnazjum: Jolanta Pranke, Bożena Dwulit, Grażyna Miler, przewodniczący Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów politycznych Alfons Nowak, dyrektor Banku Spółdzielczego w Kaczorach Anita Golla, uczniowie szkół podstawowych i gimnazjum, przedstawiciele stowarzyszeń i społeczność lokalna.

Jak co roku wokół pomnika zgromadzili się także przedstawiciele władz powiatu chodzieskiego, pilskiego, burmistrzowie, wójtowie oraz mieszkańcy gminy: Chodzież, Budzyń i Szamocin.

*****

Mieszkańcy gminy Kaczory do dnia dzisiejszego dbają o pamięć ofiar Gór Morzewskich. Troszczą się o porządek wokół pomnika, jego wygląd zewnętrzny, a poprzez ciągłą edukację dzieci i młodzieży także o to, by historia przekazywana była z pokolenia na pokolenie. Szczególną opiekę nad tym miejscem pamięci narodowej sprawuje od 1946r. młodzież ze Szkoły Podstawowej w Morzewie.

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}