W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Ponieśli plon

09.09.2015

Ponieśli plon

W niedzielę, 30 sierpnia sołectwo Śmiłowo gościło rolników z gminy Kaczory na tegorocznym święcie plonów. Świętującym rolnikom towarzyszyły setki mieszkańców gminy i wielu przyjezdnych gości.

Część ludowo-obrzędową tradycyjnie poprzedziła msza św. dziękczynna w kościele pw. św. Małgorzaty P.M. i Matki Bożej Szkaplerznej w Śmiłowie, której przewodniczył proboszcz miejscowej parafii ks. Piotr Łukaszewski. Do świątyni zostały przyniesione plony z tegorocznych zbóż – piękne okazałe wieńce, reprezentujące wszystkie dwanaście sołectw gminy Kaczory. Ich poświęcenie nastąpiło jeszcze przed rozpoczęciem nabożeństwa. Po ceremonii kościelnej ulicami Śmiłowa przeszedł korowód dożynkowy, który poprowadziła gminna orkiestra dęta. Dalszą część uroczystości stanowił piknik dożynkowy, który odbył się na miejscowym stadionie. Na placu dożynkowym Teresa Strzelecka – sołtys wsi Śmiłowo dokonała oficjalnego powitania przybyłych gości.

Głos zabrał również wójt gminy Kaczory Brunon Wolski, który podziękował rolnikom za przyniesione plony i trud włożony w codzienną pracę. W swoim wystąpieniu włodarz gminy podkreślił jak bardzo ważną rolę odgrywają rolnicy w gminie i jak doskonale sobie radzą, mimo niskiej bonitacji gleb i często niesprzyjających warunków pogodowych. Docenił prostolinijność rolników oraz okazywaną przez nich życzliwość. W związku z tegoroczną suszą, obiecał rolnikom umorzenie trzeciej raty podatku. Zgodnie z zapowiedzią wójta, propozycja umorzenia podatku zostanie przedstawiona radnym na najbliższym posiedzeniu Rady Gminy Kaczory.

Później odbyła się prezentacja wieńców oraz starostów tegorocznych dożynek. Funkcję starościny powierzono w tym roku Katarzynie Hammling. Natomiast na starostę dożynek wybrano Mirosława Mikosza.

Głównym punktem niedzielnego święta był ceremoniał wręczenia chleba, upieczonego z tegorocznych zbóż. Oprawę muzyczną do tego ceremoniału przygotowały gminna orkiestra dęta i zespół wokalny „Sonata” z Kaczor. Wójt gminy odbierając chleb od starostów dożynek, dziękował za ten wspaniały dar i obiecał dzielić chleb sprawiedliwie wśród mieszkańców gminy. W dzieleniu chleba wójtowi pomogli: starosta pilski Franciszek Tamas, radny powiatowy, największy rolnik i przedsiębiorca w gminie Henryk Stokłosa oraz przewodniczący Rady Gminy Kaczory Stefan Kowal.

Część artystyczną stanowiły prezentacje wokalne oraz taneczne przygotowane przez dzieci ze Szkoły Podstawowej i Przedszkola Publicznego w Śmiłowie. Muzyczną gwiazdą był jednak zespół „Hot Lips” z Poznania, który wykonał utwory z lat 30-tych. Wieczorem odbyła się zabawa taneczna, podczas której do tańca porwał zespół „Vivo”.

Na dożynkach w Śmiłowie zapewniono także wiele atrakcji niezwiązanych z obrządem dożynkowym. Było mnóstwo stoisk z bogatą ofertą handlową. Na dzieci czekały dmuchane atrakcje, cukrowa wata i lody. Zakłady Mięsne Henryka Stokłosy w Śmiłowie ufundowały kiełbaski dla wszystkich chętnych uczestników dożynek. Zorganizowano także loterię fantową, w której każdy los był wygrany.

W przygotowanie tegorocznego święta plonów zaangażowało się bardzo dużo osób, którym należą się serdeczne podziękowania. Ks. proboszcz Piotr Łukaszewski odprawił mszę św. i wygłosił okolicznościową homilię, mieszkańcy Śmiłowa udekorowali plac dożynkowy i zadbali o przyjazną atmosferę, mieszkanki Śmiłowa upiekły pyszne ciasta i zaangażowały się w przygotowanie poczęstunku dla gości. Teresa Mikosz – przewodnicząca KGW w Śmiłowie bardzo starannie wykonała wieniec dożynkowy, który reprezentował Śmiłowo i gminę Kaczory na dożynkach powiatowych w Osieku. Uczniowie i przedszkolacy z miejscowych placówek edukacyjnych przygotowali program artystyczny. Sołtys Teresa Strzelecka we współpracy z radą sołecką oraz radnym Dariuszem Krupą koordynowała przebieg wszystkich prac organizacyjnych. Organizację dożynek wsparli także strażacy z okolicznych jednostek pod przewodnictwem prezesa Zarządu Gminnego ZOSP RP Zygmunta Dorszewskiego, sportowcy z klubu „Orkan” Śmiłowo oraz liczni miejscowi sponsorzy m.in. Zakłady Mięsne Henryka Stokłosy Sp. z o.o. w Śmiłowie.

Zdjęcia (15)

{"register":{"columns":[]}}