W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

W szkole zawsze jest ciekawie, bo tu uczę się i bawię!

26.10.2011

Pod takim hasłem 7 października 2011 r.. odbyło się „Pasowanie na Ucznia” w Szkole Podstawowej w Śmiłowie. W tym roku uroczystość miała nieco inny przebieg niż zwykle, bowiem uczniowie klasy pierwszej, musieli wykazać się nie tyle wiedzą, co sprawnością i zwinnością. Ponadto przeszli „chrzest”, którego dokonali ich starsi koledzy.

Przed „chrztem” nazwano ich „Budrysami”. Kim jest Budrys? „To stworzenie kudłate, sękate i niesforne. Bez ogłady i nienaznaczone piętnem kredy szkolnej.” Zatem, aby stać się pełnoprawnym uczniem szkoły, musiała stać się przemiana „Budrysa”, w ucznia, co dokonało się przez „chrzest”, a w nim:
obcięcie pierwszakom „rogów”, aby Budrysi nie byli dłużej sękaci; uczesanie miotłami; obmycie wodą ze spryskiwacza, aby zszedł z nich ciężar niewiedzy oraz pomazanie twarzy kredą, aby wszystko co ona napisze trafiło do ich głów.
Rozgrzewką przed konkursami sprawnościowymi, było zaśpiewanie przez pierwszoklasistów ulubionej piosenki. Szybki rytm oraz jej inscenizacja „wciągnęła” wszystkich obecnych na uroczystości, którzy przyklaskiwali rytmicznie, dobrze się przy tym bawiąc. W ten sposób pierwszaki doszły do momentu wykonywania zadań głównych.
Pierwsze zadanie wykonywali z przedstawicielami swoich rodziców – „skrzynia ze skarbami”. Rodzice musieli przeprowadzić dzieci (grupę dziewcząt i chłopców) do skrzyń, które stały w dwóch różnych kątach sali, podając jedynie ilość kroków, jakie muszą wykonać, ich wielkość oraz kierunek (w prawo, w lewo, na wprost). Każda pomyłka oznaczała powrót na poprzednie miejsce. No i udało się bez problemów! Zdobytym „skarbem” okazały się słodkie upominki od rodziców.
Potem koledzy z klasy drugiej wraz z wychowawczynią Hildegardą Kralewską przygotowali i przeprowadzili konkurencje sprawnościowe, którymi były: wyścig w parach z balonem trzymanym głowami, bieg z woreczkiem na głowie oraz z piłką między kolanami. Nie było łatwo, ale doping „braci szkolnej” („Ole, Ole, Ole, Ole, nie dajcie się, nie dajcie się!, czy „Do boju, do boju, do boju pierwszaki!) nie pozwalał się poddawać! A wręczone przez uczniów klasy II samodzielnie wykonane dyplomy wynagrodziły pierwszakom trudy rywalizacji.

I tak nastąpił czas ślubowania, które przeprowadziła wychowawczyni klasy pierwszej , Wioletta Janowska i pasowania dokonanego przez dyrektora szkoły, Teresę Strzelecką, która poddała nowych „już uczniów” ostatniej próbie. Dzieci musiały wypić bez żadnego grymasu „czarodziejski wywar”, który był kwaśny, ale jego wypicie gwarantowało mądrość i życzliwość oraz osiągnięcie sukcesu w szkole i w życiu.
Wszyscy spisali się dzielnie i tak zostali przyjęci do „śmiłowskiej braci uczniowskiej”.

Uroczystość Pasowania na Ucznia zawsze jest ważnym wydarzeniem w życiu każdej szkoły podstawowej. W Szkole Podstawowej w Śmiłowie kładziemy szczególny nacisk na organizację tej uroczystości, bowiem bierze w niej udział cała społeczność szkolna począwszy od dyrektora, poprzez rodziców, uczniów, nauczycieli i pracowników, którzy spisali się wzorowo.
Właśnie za tę współpracę i czynny udział w organizacji uroczystości, jako wychowawca klasy pragnę wszystkim serdecznie podziękować!

Równie gorące podziękowania pragnę złożyć wszystkim zaproszonym gościom, którzy złożyli życzenia i przekazali upominki dla naszych pierwszaków, a którymi byli: wójt Gminy Kaczory Brunon Wolski,
dyrektor Gminnego Zespołu Administracyjnego Szkół i Przedszkoli Zdzisława Kępczyńska, radni Dariusz Krupa i Radosław Górka, nieobecnego senatora RP Henryka Stokłosę reprezentował radny Dariusz Krupa,
dyrektor Banku Spółdzielczego z Kaczor Anita Golla, ksiądz kanonik Jerzy Ptach, przedstawiciele Rady Rodziców – Katarzyna Lach, Halina Krzyżaniak, dyrektor Przedszkola w Śmiłowie Jadwiga Ewald, wychowawca grupy 5-6 laków Dominika Witkowska-Jesske.

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}