W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

W tym roku triumfowało Dziembówko

30.07.2015

W tym roku triumfowało Dziembówko

26 lipca na stadionie w Kaczorach odbyła się jubileuszowa XX edycja Gminnego Turnieju Wsi. W turnieju tradycyjnie udział wzięły wszystkie sołectwa gminy Kaczory, które stoczyły batalię o nagrodę główną – puchar ufundowany przez wójta gminy Kaczory oraz nagrodę pieniężną o wartości 2000 zł na zagospodarowanie potrzeb swojego sołectwa. W tym roku drużyny musiały sprawdzić się w sześciu konkurencjach.

Po oficjalnym otwarciu turnieju i krótkiej prezentacji wsi w pierwszej kolejności do zmagań ruszyły dzieci w wieku od 8 do 15 lat. W ramach rozegranej sztafety dzieci rywalizowały między sobą w skokach na gumowej piłce, w biegu w worku i na skakance. W tej konkurencji mocnych nie było na zawodników z Krzewiny. Reprezentację tej drużyny tworzyli: Jakub Polachowski, Nadia Adamczyk, Natalia Maćkowiak, Szymon Huchrak, Piotr Kwiatkowski. Na drugim miejscu uplasowała się ekipa z Rzadkowa, a na trzecim z Dziembówka. Na dalszych miejscach znaleźli się przedstawiciele: Kaczor (IV miejsce), Równopola (V miejsce), Śmiłowa (VI miejsce), Dziembowa (VII miejsce), Morzewa (VIII miejsce), Prawomyśla (IX miejsce), Jeziorek (X miejsce), Zelgniewa (XI), Brodnej (XII miejsce).

W następnej kolejności na starcie ustalili się zawodnicy powyżej 50 lat. Zadaniem drużyny składającej się z dwóch mężczyzn i kobiety było strącenie piłką koszykową jak największej liczby butelek wypełnionych piaskiem, które rozstawione były w trójkącie równobocznym w odległości 10 m od zawodnika. Zadanie wzorowo wykonali: Elżbieta Miedzianowska, Jerzy Bukowski i Jan Depcik z Dziembówka. Pozostałe miejsca na podium w tej konkurencji zajęły ekipy z Prawomyśla (II miejsce), Krzewiny i Równopola (ex aequo III miejsce). Kolejne pozycje przypadły reprezentantom wsi: IV ex aequo – Kaczory, Morzewo, Jeziorki, V- Dziembowo, VI – Śmiłowo, VII – Zelgniewo, VIII ex aequo – Brodna i Rzadkowo.

W „sztafecie pokoleń” – konkurencji, w której zawodnicy pokonywali wyznaczony dystans jadąc na rowerze, uczestnicząc w wyścigu na mega nartach oraz marszu na pytkach najlepszą lokatę wywalczyła sześcioosobowa drużyna z Dziembówka. Reprezentanci tej drużyny to: Bartłomiej Martenka, Marcin Karkut, Patryk Pikowski, Gracjan Górecki, Małgorzata Truszkowska i Mikołaj Karczewski. Drugie miejsce wywalczyła załoga z Prawomyśla, trzecie z Równopola. Miejsca poza podium zajęły sołectwa: IV- Krzewina, V- Śmiłowo, VI – Kaczory, VII – Dziembowo, VIII – Rzadkowo, IX – Morzewo, X- Zelgniewo, XI – Brodna, XII – Jeziorki.

W konkurencji „Nie uroń kropli” niezawodny okazał się duet z Równopola. Wojciech Fonferek i Joanna Michałek najszybciej napełnili półtoralitrową butelkę wodą. Z tym zadaniem dobrze poradziły sobie także zespoły z Prawomyśla i Rzadkowa, które wywalczyły kolejno drugie i trzecie miejsce. Kolejne lokaty zajęły reprezentacje: IV – Dziembówko, V- Brodna, VI – Morzewo, VII – Dziembowo, VIII – Krzewina, IX – Śmiłowo, X – Kaczory, XI – Jeziorki, XII – Zelgniewo.

Zabawę kontynuowała wielka skakanka – niezwykle widowiskowa konkurencja, skupiająca największą liczbę zawodników z danej miejscowości. W konkurencji tej zwyciężyło Dziembówko. Do sukcesu drużyny przyczyniły się następujące osoby: Andrzej Karczewski, Jan Giers, Dariusz Truszkowski, Marek Truszkowski, Tomasz Romanów, Gracjan Górecki, Hubert Martenka, Bartosz Martenka, Wiktoria Parecka, Mikołaj Karczewski, Patryk Pikowski, Karolina Truszkowska, Małgorzata Truszkowska, Maciej Truszkowski, Paulina Gapińska, Radosław Truszkowski, Marcin Karkut, Karina Bukowska, Sylwia Nitka, Nikola Rozynek, Julia Karkut, Dawid Walczak i Miłosz Gapiński. O krok od zwycięstwa były ekipy z Rzadkowa i Kaczor, które uplasowały się kolejno na drugim i trzecim miejscu. IV miejsce ex aequo zdobyły Krzewina i Dziembowo, V- Równopole, VI ex aequo – Prawommyśl i Zelgniewo, VII – Morzewo, VIII – Śmiłowo, IX – Jeziorki, X – Brodna.

Rzucając na odległość workiem wypełnionym sianem, a następnie surowym jajkiem – drużyny miały ostatnią szansę na zdobycie dodatkowych punktów dla swojej drużyny. Szansę tą doskonale wykorzystała reprezentacja z Równopola, która nie miało sobie równych w tej konkurencji (w zwycięskiej drużynie startowali: sołtys Emilia Wełnic, Patryk Siekiera i Wojciech Fonferek). Drugi najlepszy wynik uzyskało sołectwo Zelgniewo, trzeci – Kaczory, czwarty – Krzewina, piąty – Brodna, szósty – Dziembówko, siódmy – Rzadkowo, ósmy – Morzewo, dziewiąty – Dziembowo, dziesiąty – Śmiłowo. Szczęścia w tej konkurencji nie miały Jeziorki i Prawomyśl, którym przypadły ostatnie miejsca w tabeli.

Około godz. 18.30 ogłoszono końcowe wyniki niedzielnej rywalizacji. Palmę pierwszeństwa w tegorocznym turnieju dzierżyła ekipa z Dziembówka (65 pkt). Na II miejscu triumfowało Równopole (60,5 pkt), a trójkę najlepszych zamknęła Krzewina (54 pkt). Pozostałe miejsca przedstawiały się następująco: IV – Kaczory (46 pkt), V – Rzadkowo (44,5 pkt), VI – Prawomyśl (43,50 pkt), VII – Dziembowo (35,5 pkt), VIII – Morzewo (32 pkt), IX- Śmiłowo (29 pkt), X- Zelgniewo (25,5 pkt), XI – Brodna (21,5 pkt), XII – Jeziorki (17 pkt). Nagrody i dyplomy wręczył zawodnikom wójt gminy Brunon Wolski, wspólnie z przewodniczącym Rady Gminy Kaczory Stefanem Kowalem i wiceprzewodniczącymi miejscowego samorządu – Ryszardem Grzelakiem i Aleksandrą Wienke. Między poszczególnymi konkurencjami przeprowadzony został pokaz judo oraz konkurs wiedzy na temat zdrowego żywienia, podczas którego można było wygrać 10 aparatów do mierzenia ciśnienia. Licznie zgromadzoną publiczność zabawiał zespół NH Brava z Krakowa, a po zakończeniu rywalizacji zmagania zawodników uwieńczyła wspólna zabawa pod chmurką przy zespole „Aplauz”.

Jubileuszowej edycji turnieju towarzyszył piknik zdrowotny, zorganizowany przez Starostwo Powiatowe i Szpital Specjalistyczny w Pile w ramach projektu „Poprawa zdrowia publicznego i ograniczenie nierówności społecznych w zdrowiu na obszarze powiatu pilskiego”. W ramach pikniku każdy chętny mieszkaniec gminy mógł skorzystać z bezpłatnych badań: poziomu cukru we krwi, tkanki tłuszczowej, ciśnienia, badania spirometrycznego, nauki samobadania piersi oraz zasięgnąć porad lekarzy specjalistów w zakresie profilaktyki zdrowotnej i zdrowego trybu życiu. Była także możliwość zapisania się na bezpłatne badania w kierunku nowotworów płuc i oskrzeli, nowotworu sutka i nowotworu jelita grubego. Podczas pikniku przewidziano także kulinarną niespodziankę – żur staropolski oraz mnóstwo atrakcji dla dzieci.

Zdjęcia (14)

{"register":{"columns":[]}}