W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Wszyscy jesteśmy Polski żołnierzami, białego orła w sercu mamy

13.11.2009

11 listopada obchodziliśmy Narodowe Święta Niepodległości, upamiętniające ważny moment w dziejach naszego kraju. Oto po ponad 100 latach morderczych walk naszych pradziadów, spełniło się marzenie wielu pokoleń Polaków o wolnym kraju.

Uroczyste obchody tego wyjątkowego święta rozpoczęły się w naszej gminie o godz. 11.00 w kościele pod wezwaniem bł. Franciszki Siedliskiej w Kaczorach. Mszę św. w intencji Ojczyzny rozpoczęto od wniesienia sztandarów i odśpiewania po raz pierwszy tego dnia patriotycznej Roty. W homilii ks. Hieronim Krawczyński nawiązał do słów ks. Jerzego Popiełuszki, ukazujących wielką radość Polaków z odzyskania wolności. Wspomniał także o największym patriocie Janie Pawle II. Po mszy św. w Gminnym Ośrodku Kultury uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Śmiłowie pod opieką nauczycielek – Renaty Popowskiej i Pauliny Lück przygotowały apel okolicznościowy, podczas którego przypomniały niełatwą drogę polskiego narodu ku niepodległości. Patriotyczny repertuar zaprezentowały także panie z zespołu wokalnego „Sonata” pod kierownictwem Jana Margowskiego. Uroczystą akademię zakończył koncert galowy gminnej orkiestry dętej, dyrygowanej przez Zdzisława Nawrota. Wójt gminy Kaczory w przemówieniu końcowym podziękował wszystkim przybyłym za czynny udział w patriotycznej uroczystości. Podkreślił, że odpowiedzialność za dalsze losy Polski spoczywa na każdym z nas. Zaznaczył, iż powinniśmy wspólnym wysiłkiem, dążyć do tego, by zarówno nam jak i naszym sąsiadom żyło się w wolnej Polsce jak najlepiej. Zachęcał także do szanowania polskiej tradycji i kultury.

W listopadowych obchodach 91 rocznicy odzyskania niepodległości wzięły udział władze samorządowe: wójt gminy Brunon Wolski, przewodniczący Rady Gminy Stefan Kowal, radni, byli radni, dyrektorzy i nauczyciele szkół oraz społeczność lokalna. Nie zabrakło również tych, którzy w przeszłości walczyli o niepodległą Polskę (kombatantów) i tych, którzy radosny dzień 11 listopada 1918 r. przeżyli osobiście (najstarszy mieszkaniec gminy – Kazimierz Rybak).

Zdjęcia (8)

{"register":{"columns":[]}}