W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

XXVII Sejmik Wiejskich Zespołów Teatralnych

17.06.2010

Barwne, żywe widowiska obrazujące staropolską obrzędowość zaprezentowali uczestnicy XXVII SEMIKU WIEJSKICH ZESPOŁÓW TEATRALNYCH. Impreza odbywająca się pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, której organizatorami są: Zarząd Główny Towarzystwa Kultury Teatralnej w Warszawie, Starostwo Powiatowe w Pile, Urząd Gminy i Gminny Ośrodek Kultury w Kaczorach, każdego roku zachwyca i bawi mieszkańców wsi i okolic. Na deskach Gminnego Ośrodka Kultury zaprezentowały się grupy teatralne z województw: pomorskiego, zachodniopomorskiego, kujawsko-pomorskiego i wielkopolskiego. Na tegoroczny sejmik zakwalifikowano osiem zespołów.

Tradycyjnie już komisji artystycznej przewodził znakomity znawca folkloru i teatrów obrzędowych Antoni Śledziewski z Towarzystwa Kultury Teatralnej w Warszawie. Obok niego w składzie jurorów zasiedli: Zbigniew Kowalski, etnograf oraz Tomasz Kamiński, animator kultury.

Prezentacje rozpoczął Seniorski Teatr Obrzędowy „Pogodna Jesień” z Szamocina przedstawiając spektakl „Noc niepojęta”. Po nich na scenie pojawili się aktorzy zespołu „Klonowiaki” z przedstawieniem „Wigilia” ukazując zwyczaje i obyczaje wigilijne w regionie Borów Tucholskich. Jako trzeci zaprezentował się Zespół Teatralno-Obrzędowy

„Świętojanki” z Kramska. „Wybijanie żuru”, bo taki tytuł nosił spektakl w ich wykonaniu, był obrazem staropolskiego zwyczaju wielkanocnego.

Teatr Dziecięcy „Kiełek” z Kiełpina k/Kartuz, który wystąpił w barwnym widowisku „Cztery mile za płot” był rewią zabaw dziecięcych. Luźne sceny gier, zabaw i piosenek dziecięcych zaczerpnięte z tradycji dziecięcej poezji ludowej, z ogromnym wdziękiem odegrane przez dzieci zachwyciło i jurorów i publiczność.

 Kolejni artyści –Zespół Pieśni i Tańca „Swojacy” z Baruchowa zaprezentowali spektakl

„Wielkanoc na Kujawach”, ukazujący zwyczaje towarzyszące przygotowaniom do Wielkiej Nocy i tradycje świąteczne obchodzone na Kujawach.

Odmienny typ spektaklu przedstawiła Grupa Teatralna „Dra” z Czaplinka. Artyści przedstawili ”Modlitwę Nawojki”- inscenizacja najstarszych tekstów zapisanych w języku polskim.

Grupa Teatralna ”Dobri  Drechowie” z Załakowa  wystąpiła w przedstawieniu ”Śnieżonka”- była to baśń wykonana w języku kaszubskim. Po nich na scenie pojawił się

Zespół Teatralny „Niepospolite ruszenie” z Tuchlina. „Ferdydurke” –,sztuka oparta o utwór Witolda Gombrowicza była próbą przedstawienia odwiecznego ścierania się infantylności z dojrzałością. Ich spektakl zakończył tegoroczny przegląd w Kaczorach.

Dzięki goszczącym teatrom mogliśmy powtórnie przeżyć prawdziwą aktorską ucztę, złożoną w hołdzie naszej rodzimej, polskiej tradycji. Tegoroczny sejmik to zetknięcie współczesności z tradycją. Cztery zespoły przedstawiły widowiska kultywujące dawną obrzędowość. Zwróciły uwagę na fakt jak cenne są nasze korzenie i jak ważne jest abyśmy o nich nie zapomnieli. Druga część prezentacji obrazowała natomiast w nowe formy teatralne, widoczne w spektaklach poszukiwanie nowych środków wyrazu scenicznego.

Sejmik zakończył komunikat Rady Artystycznej ogłoszony przez przewodniczącego jury Antoniego Śledziewskiego.

Decyzją członków komisji na ogólnopolski sejmik do Tarnogrodu zakwalifikowano:

Zespół Teatralno-Obrzędowy „Świętojanki” z Kramska oraz Zespół Teatralny „Klonowiaki” z Gminy Lubiewo.

Impreza zakończona została uroczystym wręczeniem podziękowań wszystkim zespołom za świetne przygotowanie i wręczeniem pamiątkowych upominków.

Krystyna Adamcyzk
Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Kaczorach

Zdjęcia (14)

{"register":{"columns":[]}}